تبلیغات
از ما آخرالزمانی هاهم کاری بر میاد - نامه‏ی عاشقانه‏ی امام خمینی(ره) به همسرشان

از ما آخرالزمانی هاهم کاری بر میاد
 
توراازمیان کوچه های انتظارجست و جو میکنم محبوب من !ظهور همین فرداست...
امام خمینی(ره) با وجود قاطعیت و سازش‌ناپذیری، روحی لطیف و عواطفی عالی داشتند،

امام خمینی(ره) با وجود قاطعیت و سازش‌ناپذیری، روحی لطیف و عواطفی عالی داشتند، که به اشکال گوناگون، جلوه‌گر می‏شد.
از آن جمله این‌که، در فروردین سال 1312 شمسی، که عازم سفر حج بودند، در بیروت، نامه‌ای برای همسر باوفای خویش (که دومین فرزند را حامله بود و در آن شرایط حساس روحی، از دوری شوهر خویش رنجور بود) نوشتند، که مطالعه‏ی آن برای همگان جالب است:
«تصدقت شوم، الهی قربانت بروم، در این مدت که مبتلای به جدایی از آن نور چشم عزیز و قوت قلبم گردیدم...

امام خمینی(ره) با وجود قاطعیت و سازش‌ناپذیری، روحی لطیف و عواطفی عالی داشتند، که به اشکال گوناگون، جلوه‌گر می‏شد. از آن جمله این‌که، در فروردین سال 1312 شمسی، که عازم سفر حج بودند، در بیروت، نامه‌ای برای همسر باوفای خویش (که دومین فرزند را حامله بود و در آن شرایط حساس روحی، از دوری شوهر خویش رنجور بود) نوشتند، که مطالعه‏ی آن برای همگان جالب است:

«تصدقت شوم، الهی قربانت بروم، در این مدت که مبتلای به جدایی از آن نور چشم عزیز و قوت قلبم گردیدم، متذکر شما هستم و صورت زیبایت در آیینه‏ی قلبم منقوش است.
عزیزم! امیدوارم خداوند شما را به سلامت و خوش در پناه خودش حفظ کند. [حال] من با هر شدتی باشد، می‌گذرد؛ ولی بحمدالله تاکنون هرچه پیش آمد، خوش بوده و الان در شهر زیبای بیروت هستم.(1) حقیقتا جای شما خالی است. برای تماشای شهر و دریا خیلی منظره‏ی خوش دارد. صد حیف که محبوب عزیزم همراهم نیست که این منظره‏ی عالی به دل بچسبد.
در هر حال، امشب، شب دوم است که منتظر کشتی هستیم. از قرار معلوم و معروف، یک کشتی فردا حرکت می‏کند، ولی ماها که قدری دیر رسیدیم، باید منتظر کشتی دیگر باشیم. عجالتا تکلیف معلوم نیست...
خیلی سفر خوبی است، جای شما خیلی خیلی خالی است. دلم برای پسرت [سیدمصطفی] قدری تنگ شده است. امید است که هر دو(2) به سلامت و سعادت در تحت مراقبت آن عزیز و محافظت خدای متعال باشند...
ایام عمر و عزت مستدام. تصدقت؛ قربانت؛ روح‌الله»

پی‌نوشت:
1. برای عزیمت با کشتی به عربستان برای انجام اعمال حج.
2. اشاره به آقا مصطفی و فرزند دیگرشان که در آن زمان، هنوز به دنیا نیامده بود و چند روز بعد که امام(ره) در سفر حج بودند، متولد شد و او را «علی» نام گذاردند. البته او در کودکی بر اثر بیماری درگذشت.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 2 مرداد 1392 توسط باقری